goingon
Sports Scores - Tuesday April 30th, 2019
Wednesday, May 1, 2019

Tuesday April 30th, 2019:

MLB:
Cardinals (19-10) 3, Nationals (12-16) 2
Tigers (13-14) 3, Phillies (16-13) 1
Indians (16-12) 7, Marlins (8-21) 4
Red Sox (13-17) 5, Athletics (14-18) 1
Mets (15-14) 4, Reds (12-18) 3 F/10
Padres (17-13) 4, Braves (14-15) 3
Astros (18-12) 11, Twins (17-10) 0
Brewers (17-14) 4, Rockies (13-17) 3
Pirates (13-14) 6, Rangers (14-14) 4 F/11
Orioles (10-20) at White Sox (12-14), Ppd. To 5/1/19
Rays (19-9) at Royals (9-20), Ppd. To 5/1/19
Diamondbacks (17-13) 3, Yankees (17-12) 1
Dodgers (20-12) 10, Giants (13-17) 3
Angels (13-17) 4, Blue Jays (14-15) 3
Cubs (15-12) 6, Mariners (18-14) 5

IL:
Tides (10-16) 9, Bulls (13-11) 5
Clippers (15-10) 7, Indians (13-11) 6
Bisons (8-14) 4, Red Sox (10-13) 3 F/G1
Bisons (9-14) 4, Red Sox (10-14) 3 F/G2
Mud Hens (9-15) 5, Bats (10-16) 2
Red Wings (9-15) 11, Railriders (11-11) 2
Stripers (15-10) 4, Knights (15-11) 2
Mets (16-9) 18, Iron Pigs (16-8) 5

Midwest League:
Timber Rattlers (10-12) at Lugnuts (10-12), Susp. To 5/1/19
Snappers (8-12) at Loons (11-12), Ppd. To 5/1/19
River Bandits (13-10) 6, Captains (14-10) 5
Cougars (15-10) 7, Tincaps (11-13) 4
Cubs (13-10) at Bees (13-11), Ppd. To 5/1/19
Whitecaps (10-12) at Lumber Kings (11-11), Ppd. To 5/1/19
Dragons (8-15) at Chiefs (8-13), Ppd. To 5/1/19
Hot Rods (14-9) at Kernels (12-11), Ppd. To 5/1/19

PCL:
Aces (10-15) 4, Aviators (16-10) 3
Baby Cakes (14-11) 3, Redbirds (13-12) 1
Storm Chasers (11-14) 9, Sounds (8-17) 4
Missions (15-9) at Cubs (15-9), Ppd. To 5/1/19
Express (14-9) at Dodgers (8-15), Ppd. To 5/1/19
Rivercats (13-12) 17, Isotopes (15-11) 7
Rainiers (10-16) 2, Bees (8-16) 0 F/7
Chihuahuas (18-7) 7, Grizzlies (11-14) 5

NBA Playoffs
Eastern Conference Semifinals, Game 2
Bucks 123, Celtics 102 (Series tied 1-1)

Western Conference Semifinals, Game 2:
Warriors 115, Rockets 109 (Warriors lead 2-0)

NHL Stanley Cup Playoffs Round 2, Game 3:
Eastern Conference Semifinals
Blue Jackets 2, Bruins 1 (Jackets lead 2-1)

Western Conference Semifinals:
Sharks 4, Avalanche 2 (Sharks lead 2-1)

ECHL Kelly Cup Playoffs:
South Division Finals:
Everblades 3, Solar Bears 2 F/OT (Everblades lead 2-1)

North Division Finals:
Growlers 4, Monarchs 2 (Growlers lead 2-1)

Mountain Division Finals:
Oilers 1, Steelheads 0 (Oilers lead 3-0)

NCAA Baseball:
B1G:
Southern Illinois 12, Illinois 3

MAC:
Kent State 9, Dayton 6
Miami, OH 7, Xavier 4

Summit:
Butler at Purdue Fort Wayne, Ccd.
Creighton 6, Omaha 2
Oklahoma State at Oral Roberts, Ccd.

HCAC:
Mount St. Joseph at Defiance, Ppd. To 5/1/19
Franklin 6, Anderson 4 F/G1
Franklin 10, Anderson 4 F/G2
Greenville at Rose-Hulman Ccd,

NCAA Softball:
MAC:
Bowling Green 8, Cleveland State 3
Miami, OH 5, Northern Kentucky 1 F/G1
Miami, OH 3, Northern Kentucky 2 F/G2
Western Michigan 15, Oakland 3 F/G1
Oakland 7, Western Michigan 2 F/G2

HCAC:
Transylvania 6, DePauw 1 F/G1
DePauw 7, Transylvania 5 F/9/G2

High School Sports:
Western Buckeye League:
Defiance at Wapakoneta, Ppd. To 5/3/19
Celina at St. Marys, Ppd. To 5/7/19
Elida 9, Shawnee 2
Kenton at Ottawa-Glandorf, Ppd.
Van Wert at Bath, Ppd.

Buckeye Border Conference:
Edon at Stryker, Ppd.
Fayette at Pettisville, Ppd.
Hilltop at North Central, Ppd.

Midwest Athletic Conference:
Coldwater 5, Marion Local 1
New Bremen 5, Fort Recovery 0
New Knoxville at Parkway, Ppd. To 5/9/19
St. Henry 6, Minster 1
Versailles 5, Delphos St. John's 3

Northwest Central Conference:
Elgin at Hardin Northern, Ppd.

Putnam County League:
Columbus Grove at Continental, Ppd. To 5/11/19
Kalida at Fort Jennings, Ppd. To 5/11/19
Leipsic at Miller City, Ppd. To 5/11/19
Pandora-Gilboa at Ottoville, Ppd.

Non-Conference:
Allen East at Waynesfield-Goshen (Ppd. To 5/6/19 at Allen East)
Antwerp at Montpelier, Ccd.
Arcadia at Fremont St. Joseph, Ppd.
Carey at McComb, Ppd.
Crestview at Ayersville, Ccd.
Delphos Jefferson at Wayne Trace, Ccd.
Fairview at Bryan, Ppd.
Jackson Center 11, Riverside 10
Lehman Catholic 10, Springfield Emmanuel Christian 0
LCC at Ada, Ppd.
Paulding at Hicksville, Ppd.
Ridgemont at Cory-Rawson, Ppd.
Riverdale at Bluffton, Ppd.
Vanlue at Ridgedale, Ppd.
Wauseon at Holgate, Ppd.

Softball:
Western Buckeye League:
Wapakoneta at Defiance, Ppd. To 5/2/19
Bath at Van Wert, Ppd.
Elida at Shawnee, Ppd. To 5/8/19
Ottawa-Glandorf at Kenton, Ppd. To 5/10/19
St. Marys at Celina, Ppd.

Buckeye Border Conference:
Edon at Stryker, Ppd.
Hilltop at North Central, Ppd.

Green Meadows Conference:
Tinora at Fairview, Ppd.

Midwest Athletic Conference:
Marion Local 11, Coldwater 9
Minster 15, St. Henry 3 F/8
New Bremen 8, Fort Recovery 7

Northwest Central Conference:
Elgin at Hardin Northern, Ppd.

Putnam Conty League:
Columbus Grove at Continental, Ppd. To 5/11/19
Leipsic at Miller City, Ppd. To 5/11/19
Pandora-Gilboa at Ottoville, Ppd.

Three Rivers Athletic Conference:
Toledo Central Catholic at Lima Senior, Ppd.

Non-Conference:
Allen East at Waynesfield-Goshen, Ppd.
Antwerp at Delta, Ppd.
Arcadia at Fremont St. Joseph, Ppd.
Bryan at Hicksville, Ppd. To 5/6/19
Carey at McComb, Ppd.
Delphos Jefferson at Kalida, Ppd.
LCC at Ada, Ppd.
New Riegel at Hopewell-Loudon, Ppd.
Paulding at Wayne Trace, Ppd.
Ridgemont at Cory-Rawson, Ppd.
Riverdale at Bluffton, Ppd.
Riverside 20, Jackson Center 4 F/5
USV at Spencerville, Ppd.
Vanlue at Ridgedale, Ppd.
Versailles 11, Fort Loramie 7

Boys Tennis:
Western Buckeye League:
Wapakoneta 5, Celina 0

Non-Conference:
Bryan 4, Elida 1
St. Marys 4, Lehman Catholic 1

Boys Track:
Anna 112, Houston 63, Russia 62, Waynesfield-Goshen 29
Anthony Wayne 81, Springfield 51
Columbus Grove 127, Bluffton 54, Cory-Rawson 54, Bath 17
Crestview 72, Paulding 72, Wayne Trace 56, Delphos St. John's 54
Lakota 92 ½, Gibsonburg 71 ½, Fremont St. Joseph 36, Arcadia 36
Liberty Center 107, Evergreen 30
Lincolnview 113, Spencerville 81, Kalida 34, Temple Christian 11
Napoleon 72, Bowling Green 64
Ottawa-Glandorf 110, Allen East 26
Riverside 82, Perry 75, Calvary Christian 39, Jackson Center 21, Lehman Catholic 14
St. Marys 126, Versailles 107, New Bremen 16, New Knoxville 7
Van Wert 163, Ottoville 41, LCC 33, Delphos Jefferson 16

Hardin County Invitational at Ada:
1. Kenton 148
2. Hardin Northern 108
3. Ada 107
4. Riverdale 100
5. USV 36
6. Ridgemont 21

Girls Track:
Anna, 115 ½, Russia 67, Houston 43, Waynesfield-Goshen 30 ½
Anthony Wayne 104, Springfield 28
Arcadia 70, Lakota 56 ½, Gibsonburg 53, Fremont St. Joseph 41 ½
Columbus Grove 117 ½, Bath 67 ½, Bluffton 38, Cory-Rawson 23
Lehman Catholic 90, Jackson Center 46, Riverside 45, Perry 16, Calvary Christian 10
Liberty Center 117, Evergreen 16
Lincolnview 93, Spencerville 83, Kalida 66
Napoleon 70, Bowling Green 62
Ottawa-Glandorf 86, Allen East 32
Van Wert 123, Ottoville 51, Delphos Jefferson 34, LCC 32
Versailles 94, St. Marys 68, New Bremen 56, New Knoxville 37
Wayne Trace 83, Paulding 73, Delphos St. John's 64, Crestview 33

Hardin County Invitational at Ada:
1. Kenton 164
2. Riverdale 159
3. Ada 104
4. Ridgemont 47
5. Hardin Northern 19
6. USV 12

Boys Lacrosse:
Clay 10, Lima Senior 1

Girls Lacrosse:
Findlay at Lima Senior, Ppd.



MORE HEADLINES